top of page
Szerző képeDr. Fügedi Katalin

A prosztata vizsgálat fontossága: Tegyünk a család férfi tagjainak egészségéért!

November a férfi egészség hónapja, amikor különösen fontos felhívni a figyelmet a férfiak szűrővizsgálatainak szükségességére. Ebben a hónapban családtagként is sokat tehetünk azért, hogy apánk, nagypapánk és társunk egészségét hosszú távon megőrizzük. A prosztata vizsgálat évenkénti elvégzése életmentő lehet, akár már 45 év fölött.



November a férfi egészség hónapja
November a férfi egészség hónapja

Miért fontos a prosztata vizsgálat?

A prosztatarák hazánkban is gyakori megbetegedés a férfiak körében. Sokáig úgy tudtuk, hogy a rizikó főként az 50 év feletti korosztályban magas, de mára már egyértelmű, hogy 45 éves kortól érintettek lehetnek a férfiak


A korai felismerés létfontosságú, hiszen a kezdeti stádiumban felismert daganatos megbetegedések sokkal eredményesebben kezelhetők. A család támogatása és biztatása hozzájárulhat ahhoz, hogy a férfiak ne halogassák a szűrővizsgálatok elvégzését.



PSA-vizsgálat: Mit kell tudni róla?

A PSA (prosztata specifikus antigén) egy fehérje, amelyet a prosztata mirigysejtjei termelnek, és alapvetően a sperma folyékonyságának fenntartásában játszik szerepet. A PSA egy része bekerül a véráramba, és ennek a vérben jelen lévő koncentrációját mérik a PSA-tesztek során. A PSA-szint normális esetben alacsony, azonban különböző prosztatához kapcsolódó állapotok esetén megemelkedhet. 


A PSA-szint mérése egy egyszerű vérvizsgálattal történik. A PSA-szint normál határértékei az életkortól függően változnak, de általánosságban 4 ng/ml alatti érték számít normálisnak. Azonban egy magas PSA-érték nmagában nem diagnosztikus; fontos a prosztata vizsgálatot más  kiegészíteni, és az eredményeket urológus segítségével értékelni.



PSA szint mérése: mindössze egy vérvétel.
PSA szint mérése: mindössze egy vérvétel.

Milyen állapotok vagy megbetegedések esetén emelkedhet meg a PSA-szint?

  1. Prosztatagyulladás (prostatitis): A prosztatagyulladás lehet bakteriális vagy nem bakteriális eredetű. Ebben az esetben a prosztata gyulladásba kerül, ami a PSA-szint megemelkedéséhez vezethet. A prosztatagyulladás gyakran fájdalommal és egyéb kellemetlen tünetekkel jár, például vizelési nehézségekkel.


  2. Jóindulatú prosztata-megnagyobbodás (BPH): A BPH egy nem rosszindulatúprosztata-megnagyobbodás, amely leggyakrabban az 50 év feletti férfiaknál fordul elő. A BPH nem életveszélyes, azonban vizelési problémákat okozhat, mint például a gyakori vizelési inger, gyenge vizeletáramlás vagy éjszakai vizelés. A megnagyobbodott prosztata több PSA-t termel, így a vér PSA-szintje ebben az esetben is emelkedett lehet.


  3. Prosztatarák: A PSA-szint emelkedése a prosztatarák egyik leggyakoribb figyelmeztető jele lehet. Bár az emelkedett PSA-szint önmagában nem jelenti biztosan a rák jelenlétét, növeli a gyanút, és további vizsgálatokat tesz szükségessé, mint például a prosztatabiopszia vagy képalkotó eljárások (ultrahang, MRI). A prosztatarák a korai stádiumban gyakran tünetmentes, ezért a PSA-szint mérése kulcsfontosságú a betegség időben történő felismerésében.


  4. Más, a PSA szintet módosító tevékenységek : Néhány nem prosztata eredetű tényező, például egyes urológiai beavatkozások, intenzív testmozgás vagy prosztata-masszázs is emelheti a PSA-szintet. Az ilyen esetekben az emelkedés átmeneti, és nem utal betegségre. A PSA vizsgálat előtt érdemes ezektől tartózkodni, hogy ne kapjunk félrevezető eredményt. 



A prosztata betegségeinek lehetséges tünetei

Fontos, hogy ezek a tünetek figyelmeztető jelek lehetnek, és indokolt lehet mihamarabb PSA-tesztet végeztetni, illetve urológus szakorvost felkeresni.


  1. Gyakori vizelési inger: Ez a tünet gyakran jellemző a jóindulatú prosztata-megnagyobbodásra, mivel a megnagyobbodott prosztata nyomást gyakorolhat a húgycsőre,  gyakrabban jelentkezik a vizelési inger, különösen éjszaka (nicturia), ami zavarhatja az alvást.


  2. Vizelési nehézség vagy gyenge vizeletsugár: A húgycső részleges elzáródása miatt a vizeletáramlás gyengülhet, és az érintett személy nehezebben tudja elkezdeni a vizelést. Ez az egyik leggyakoribb tünet mind a BPH, mind a prosztatarák esetében.


  3. Fájdalmas vagy égő érzés vizelés közben: Ezt a tünetet gyakran prosztatagyulladás okozza, amely lehet bakteriális vagy nem bakteriális eredetű. A fájdalom gyakran kíséri a vizelési folyamatot, és a alhasban,i, illetve a húgycső környékén jelentkezik.


  4. Vér jelenléte a vizeletben vagy az ondóban: Vér a vizeletben (hematuria) vagy az ondóban (hematospermia) figyelmeztető jel lehet, amelyet prosztatagyulladás, jóindulatú megnagyobbodás vagy prosztatarák is okozhat. Az ilyen tünetek megjelenése azonnali kivizsgálást igényel.


  5. Fájdalom,a hát alsó szakaszán, csípőben vagy medencében: A prosztatagyulladás gyakran társul ilyen típusú fájdalommal, amely idővel súlyosbodhat. A prosztatarák is okozhat hasonló fájdalmakat, különösen, ha már előrehaladott stádiumban van, és áttéteket képez a csontokra.


  6. Ejakuláció közbeni fájdalom: A prosztatagyulladásban szenvedő férfiak gyakran tapasztalnak fájdalmat vagy kellemetlen érzést az ejakuláció során, amely negatívan hathat a szexuális életükre.


  7. Vizelet-visszatartási nehézségek vagy inkontinencia: A húgycső részleges elzáródása miatt a vizelet-visszatartás nehezebbé válhat, és előfordulhat, hogy az érintett férfiak nem tudják teljesen kiüríteni a hólyagjukat. Ez a jelenség inkontinenciához vagy vizeletcseppek megjelenéséhez vezethet.



    Tegyünk a család férfi tagjainak egészségéért!
    Tegyünk a család férfi tagjainak egészségéért!

    Hogyan támogathatjuk a férfi családtagunkat a szűrések elvégzésében?

    A férfiak hajlamosak elhanyagolni az egészségüket, ezért nagy szerepe van a család nő tagjainak abban, hogy bátorítsák őket a vizsgálatokra. Beszélgessünk velük arról, hogy a szűrések nemcsak az ő egészségüket, hanem a család hosszú távú boldogságát is szolgálják.


    A szűrővizsgálat rendszeres elvégzése az egyik leghatékonyabb módja a prosztata betegségek megelőzésének. November, a férfi egészség hónapja különösen jó alkalom arra, hogy családunk férfi tagjait meggyőzzük az első lépés, a PSA teszt elvégzésének fontosságáról!



Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page